تاریخ انتشار : شنبه 22 مهر 1402 - 12:53
169 بازدید
کد خبر : 4963

UNWTO پیوندهای بین کشاورزی، خوراک شناسی و گردشگری را تقویت می کند.

UNWTO پیوندهای بین کشاورزی، خوراک شناسی و گردشگری را تقویت می کند.
UNWTO هشتمین دوره مجمع جهانی گردشگری غذا را با همکاری مرکز آشپزی باسک با تمرکز بر پیوند بین محصول، غذا و گردشگری برگزار کرده است.

به گزارش سایت گردشگری پیام هنر و به نقل از سازمان جهانی گردشگری،ترویج و حفظ محصولات محلی، سهم گردشگری در توسعه پایدار، نوآوری و ضایعات مواد غذایی همگی به عنوان UNWTO در کانون توجه قرار گرفتند و همچنین از بیش از ۳۰۰ شرکت کننده آنلاین از ۵۰ کشور استقبال کردند.

زوراب پولولیکاشویلی، دبیر کل سازمان جهانی گردشگری در افتتاحیه این مجمع گفت: «گردشگری غذا می‌تواند نقش پیشرو در ترویج شیوه‌های کشاورزی مسئولانه، حفاظت از تنوع زیستی و کاهش ردپای زیست‌محیطی داشته باشد. همچنین می تواند فرصت های جدیدی را برای جوامع ایجاد کند تا از میراث و سنت های خود محافظت کنند و به موتور رشد و تنوع برای مقاصدی تبدیل شود که از نقشه راه ما به سمت اهداف توسعه پایدار حمایت می کنند.

Joxe Mari Aizega، مدیر کل مرکز آشپزی باسک، افزود: “ما در زمانی هستیم که پویایی های تحول آفرین را ترویج می کنیم و گردشگری غذا را با توسعه روستایی پیوند می دهیم. قلمرو، نوآوری و خلاقیت کلیدی برای حرکت موفقیت آمیز به سمت سناریوی جدیدی هستند که در آن یک سناریوی جدید را ارتقا دهیم. الگوی گردشگری غذای مسئولانه با تمرکز بر مراقبت از مردم و محیط زیست. ترویج شیوه های پایدار، بهره گیری از قدرت فناوری به عنوان موتور رشد و ارتقای توسعه حرفه ای بخش و تلاش برای حفظ اصالت و تنوع ضروری است. از پیشنهاد غذا.”

در مراسم افتتاحیه همچنین روزانا موریلو، وزیر امور خارجه اسپانیا، انکو گویا، شهردار سن سباستین، آزاهارا دومینگوئز، معاون تحرک، گردشگری و برنامه ریزی منطقه ای، شورای استانی گیپوزکوآ و خاویر هورتادو، وزیر منطقه ای گردشگری، حضور داشتند. تجارت و امور مصرف کننده دولت باسک.

به همین مناسبت، مارتین براساتگی و پدرو سوبیجانا، سرآشپزهای مشهور جهان، که به خاطر مشارکت خود در شناخت بین المللی غذاهای باسکی بدنام هستند، به عنوان سفیران گردشگری سازمان جهانی گردشگری برای مسئولانه انتخاب شدند.

گردشگری برای توسعه و رشد
این انجمن به نقش گردشگری غذا در حفظ مناطق محلی و ترویج شیوه های پایدار توجه کرد. یک هیئت بلندپایه متشکل از وزرای گردشگری – بلغارستان، پورتوریکو و زیمبابوه بر سیاست‌هایی متمرکز شدند که کشاورزی، غذا و گردشگری را تقویت می‌کنند. بحث‌هایی که توسط متخصصان رهبری می‌شد نیز بر حفاظت از سنت‌های آشپزی، ارزش نشانه‌های جغرافیایی، ارتقای پایداری و انعطاف‌پذیری مناطق روستایی متمرکز شد و تولیدکنندگان را قادر می‌سازد تا در جهانی به‌طور فزاینده‌ای به هم پیوسته و مبتنی بر فناوری رشد کنند.

با توجه به اینکه گردشگری غذا یکی از ستون های دستور کار UNWTO برای آفریقا – گردشگری برای رشد فراگیر است، این انجمن همچنین پتانسیل این بخش را به عنوان منبع رشد فراگیر در سراسر منطقه مورد بررسی قرار داد. بانوی اول زیمبابوه، Auxillia C. Mnangagwa، مروج متعهد غذای آفریقایی، در یک سخنرانی ویژه تاکید کرد که “گردشگری غذا در سطح جهان به ابزاری موثر برای جذب گردشگران تبدیل شده است، به ویژه آنهایی که از ارزش طبیعی و تغذیه ای موجود در آن آگاهی دارند. غذاهای سنتی. ما به عنوان ملت‌ها باید بتوانیم از غذاهای سنتی تغذیه‌ای خود استفاده کنیم تا زندگی سالم و توسعه اجتماعی-اقتصادی ملت‌هایمان را تضمین کنیم. این در راستای فلسفه میراث ما برای ترویج گردشگری است.”

همچنین در این مناسبت، UNWTO سرآشپز Fatmata Binta را به عنوان سفیر گردشگری مسئولانه به دلیل نقشش در ترویج غذای آفریقایی و توسعه جامعه منصوب کرد. سرآشپز بینتا یک آشپز عشایری امروزی است که با فرهنگ، آداب و رسوم و غذاهای فولانی بزرگترین گروه عشایری در غرب و مرکز آفریقا ارتباط دارد.

مسابقه استارتاپی گردشگری غذا و غذا
در Donostia – San Sebastian، فینالیست‌های منتخب از مسابقات استارت‌آپ قبلی UNWTO که روی غذا و غذا کار می‌کردند، ایده‌های خود را مطرح کردند. راه‌حل‌های ارائه‌شده شامل تجربیات آشپزی استثنایی و شخصی‌شده توسط سرآشپزهای مشهور (Searchef)، ساده‌سازی مدیریت زباله در مهمان‌نوازی (Eatinn)، جشن گرفتن طعم غذاهای خیابانی مراکشی (Machi Mouchkil)، ایجاد گواهی‌های پایداری و دستورالعمل‌های رستوران (Ecofoodies) و معرفی بودند. یک برنامه تحویل غذا با کیفیت محلی (Oh les Chefs).

Oh les Chefs به عنوان برنده ظاهر شد، در درجه اول به دلیل پتانسیل قوی آن برای گسترش بین المللی. آنها به مدت شش ماه به یک فضای کاری اختصاصی در آزمایشگاه LABe- Digital Gastronomy دسترسی خواهند داشت. علاوه بر این، استارت آپ به طور فعال در برنامه کارآفرینی غذا و غذا توسط مرکز آشپزی باسک شرکت خواهد کرد و از عضویت شش ماهه در انجمن دیجیتال GOe لذت خواهد برد.

تا به امروز بیش از ۷۰۰ استارت آپ از بیش از ۱۰۰ کشور جهان در این مسابقه شرکت کرده اند. اکنون درخواست‌ها برای چهارمین نسخه مسابقه راه‌اندازی گردشگری UNWTO با همکاری مرکز آشپزی باسک و با پشتیبانی Alpitour World باز است.

نقشه راه برای کاهش ضایعات غذایی در گردشگری
جلسه “راه حل های دایره ای برای کاهش ضایعات مواد غذایی” با برگرفته از توصیه های نقشه راه جهانی برای کاهش ضایعات غذایی در گردشگری که توسط UNWTO با همکاری برنامه محیط زیست سازمان ملل منتشر شده است، ابتکارات متنوعی را توسط هتل ها، رستوران ها و خطوط مسافرتی به نمایش گذاشت.

راه‌حل‌ها از اقدامات پیشگیرانه، مانند تدارکات آگاهانه و طراحی منو متغیر بودند. توزیع مجدد مازاد مواد غذایی به گروه های آسیب پذیر و فرآوری بیومواد. به استراتژی های دایره ای مانند کمپوست سازی یا بازیابی انرژی. در این گفتگوها همچنین بر اهمیت آموزش، نوآوری و مقررات و سیاست های حمایتی در تسریع تغییرات تاکید شد.

شام افتتاحیه ارائه شده توسط سرآشپزهای Mahaia Kolektiboa و شام افتتاحیه انجمن توسط سرآشپزهای Mahaia Kolektiboa، جمعی از سرآشپزهای متعهد به تکامل غذاهای باسکی برگزار شد.

 

خبرنگار و مترجم : پیام احمدی کاشانی

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.