تاریخ انتشار : یکشنبه 17 دی 1402 - 9:53
373 بازدید
کد خبر : 6003

رئیس سازمان سینمایی در اختتامیه نهمین جشنواره نماز و نیایش به روایت دوربین در قم: امروز دیگر، سکوت جایز نیست/ سینما نمی‌تواند نسبت به جنایات بشری بی‌تفاوت باشد

به گزارش پایگاه خبری و هنری پیام هنر و به نقل از اداره‌کل روابط عمومی سازمان سینمایی، محمد خزاعی در این مراسم که شب گذشته در قم برگزار شد در اجتماع هنرمندان و سینماگران و اصحاب فرهنگ و هنر و رسانه گفت: وقتی از سینما و فیلم حرف می‌زنیم با مؤلفه‌های چون فرم و محتوا سروکار داریم و یک اثر هنری باید دارای این هر دو مؤلفه و شاخصه باشد.

سینمای فاقد جهان‌بینی و اخلاق به ابتذال منجر می‌شود

وی ادامه داد: در حوزه سینمای دینی قطعا، باید به مقوله جهان‌بینی و نگاه به هستی و خدای متعال و اخلاق فردی و اجتماعی توجه کنیم.

به گفته وی، آثار شاخص و ماندگار به طور قطع، واجد این مختصات و مولفه‌ها هستند و سینمایی که جهان‌بینی و اخلاق انسانی را نادیده بگیرد به دام ابتذال و منفعت‌جویی صرف خواهد افتاد.

رئیس سازمان سینمایی با بیان اینکه جشنواره نماز و نیایش پاسخی به یک نیاز فرهنگی جامعه است و می‌تواند عرصه‌ای برای بازنمایی و روایت قدرت معنوی دین در برابر انواع نحله‌های منحط و منحرف فکری باشد. افزود: تاثیر فیلم‌‌های دینی در تولید خودباوری و تلنگر به انسان‌ها برای رسیدن به مقام عبودیت و زندگی سالم و تلاش برای گام برداشتن در مسیر حق قابل اعتناست.

چه کسی شهادت دختر خردسال کاپشن صورتی و گوشواره قلبی را باید روایت کند؟

وی به جنایت تروریستی دردناک و تلخ کرمان اشاره کرد و ضمن همدردی با ملت داغدار و خانواده‌های شهدای این فاجعه ضد بشری خاطرنشان کرد: سینما امروز باید روایتگر مظلومیت شهدای این اقدام تروریستی و همه فجایع ضدانسانی باشد که در جای جای این کره خاکی از کرمان تا غزه از لبنان تا یمن و فلسطین رخ می‌دهد. سینما امروز باید تصویرگر شهادت دختر خردسال معصوم با کاپشن صورتی و گوشواره قلبی در جنایت کرمان باشد.

وی سپس خطاب به جامعه هنری و سینمایی تصریح کرد: شما سینماگران امروز رسالت خطیر و حساسی را بر عهده دارید. چرا که مهم‌ترین ابزار تبیین یعنی ابزار تاثیرگذار تصویرسازی و سینما را در اختیار دارید.

خزاعی با بیان اینکه سینما، قدرتمندترین، ، عاطفی‌ترین و تاثیرگذارترین و در عین حال مخرب‌ترین ابزار در جهان امروز است اضافه کرد: تاثیرگذار از لحاظ قصه، قدرت انتقال مضامین و پیام و اندیشه‌ که اگر درست منتقل شود در تربیت نسل جدید ، در تکامل اندیشه و در تکوین تمدن نوین و اعتلای فرهنگی نقش اساسی دارد. و عاطفی‌ترین ابزار برای درگیر کردن احساسات مردم از هر طیف و سلیقه.

وی ادامه داد: در عین حال سینما ابزاری مخرب و خطرناک هم می‌تواند باشد؛ چنانچه برای انتقال پیام بشری و عدالت انسانی به کار گرفته نشود می‌تواند در خدمت سودجویی، منفعت‌طلبی ، ایجاد خشونت و انحرافات فکری قرار گیرد.

وی با اشاره به هنر سینما به مثابه زیباترین ابزار برای نشان دادن جلوه‌های بصری و عظمت خداوند متعال، و فضائل انسانی، عشق، اخلاق، انسانیت ، محبت و عدالت عنوان کرد: سینما تبیینی‌ترین رسانه برای احقاق حقوق مظلوم‌ترین مردم و مردم‌ مظلومی است که پناهی ندارند و سینما می‌تواند صدای خاموش مظلومان و ستمدیدگان جهان باشد.

رئیس سازمان سینمایی اظهار کرد: من تعجب می‌کنم از کسانی که در حوزه رسانه و تصویر فعالیت می‌کنند و متوجه نقش خود در این جهان معنا نیستند.

وی با بیان اینکه قرن حاضر قرن تصویر و رسانه است تصریح کرد: ما نمی‌توانیم نسبت به جنایات بشری در جهان امروز، در کرمان، در غزه، لبنان، فلسطین و … بی‌تفاوت باشیم و سکوت کنیم!

خزاعی ادامه‌ داد: جهان سینما، عرصه مسئولیت‌های سخت و دشوار برای رشد و تکامل جامعه و گسترش اخلاق انسانی است، جهان ترویج ابتذال، خشونت، اشاعه منکرات و دامن زدن به انحرافات فکری و جنسی نیست.

وی با اشاره به جایگاه مهم هنرمند در جامعه، خاطرنشان کرد: اگر صاحب اثر به خودسازی و خودآگاهی برسد با آثارش می‌تواند به رشد معنویت و تلاش برای اگاهی‌بخشی و سیر و سلوک، اخلاق و انسانیت کمک کند.

رئیس سازمان سینمایی عنوان کرد: اکنون، ما باید انتخاب کنیم می‌خواهیم سینماگری غرق در لذت‌های دنیوی، ثروت و شهرت و جوایز رنگارنگ به هر قیمتی باشیم یا هنرمندی باشیم در خدمت جامعه، هویت و منافع ملی که هم در دنیا عزت دارد و هم در آخرت.

وی با بیان اینکه هنرمندان رسالت مضاعفی در انعکاس این جنایت‌ها دارند افزود: همه ما وظیفه داریم در برابر این اتفاقات و فجایع ضد‌بشری سکوت نکنیم و با خلق آثار به جامعه جهانی آگاهی‌بخشی کنیم. در این زمینه معتقدم خودجوش و جهادی اقدام کنیم و معطل سیستم‌های بروکراسی نباشیم.

در قبال شهدای مظلوم کرمان مسئولیم

رئیس سازمان سینمایی تاکید کرد: ما در قبال مظلومیت کودکان، دانش‌اموزان، زنان و همه شهدای مظلوم و بی‌گناه کرمان مسئولیت و تکلیف داریم.

وی با بیان اینکه قطعا، مراکز ذیربط و نیروهای نظامی انتقام سخت این خون های به ناحق ریخته را خواهند گرفت پرسید: اما وظیفه هنرمندان و سینماگران در این رابطه چیست؟ جامعه و جهان منتظر پاسخ فرهنگی و هنری ما است.سینما و تصویر می‌تواند در جهانی که حقایق را رسانه های غربی وارونه جلوه می‌دهند زبان گویای حقانیت و مظلومیت این شهدای بی‌گناه باشد.

وی تصریح کرد: متاسفم برای کسانی که لیدر جریانات سال گذشته بودند و باعث کشته شدن تعدادی از مردم بی‌گناه کشور شدند. امروز، آنها به خاطر اینکه انبان‌شان از مال حرام پر شده است بدیهی است که درک و معرفتی از نذر و نیاز و نیایش و شهادت نداشته باشند.

وی در پایان تاکید کرد: از همه فیلمسازان و همکاران عزیزم می‌خواهم که دست به کار شوند و برای نمایش چهره پلید داعش و پشت پرده جنایات صهیونیسم به خلق اثر بپردازند.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.